0533 523 62 04
tokeraziz@gmail.com aziztoker.com
Soğanlı Caddesi No:77 Güngören / İSTANBUL

Erkeklerde Görülen Kısırlık ve Tedavisi

Kısırlık problemi son yıllarda kadın ve erkeklerde artış göstermekle birlikte tıp alanında uygulanan yeni yöntem ve tedavilerle çaresiz bir sorun olmaktan çıkmış durumdadır. Özellikle erkek kısırlığı için geliştirilen yeni yöntemler sayesinde sperm üretimi sıfır olan erkeklerin bile çocuk sahibi olabilmesi sağlanmaktadır.

Hiçbir korunma yöntemi uygulamaksızın aktif bir cinsel yaşama sahip çiftlerin en az 1 yıl boyunca gebeliğe ulaşamaması durumunda erkek kısırlığı (infertilite) araştırılmalıdır. Erkeklerde görülen kısırlığın farklı nedenleri olabilmektedir. Hormonal bozukluklar, ürolojik bozukluklar, sonradan gelişebilen enfeksiyonlar, bağışıklık sistemiyle ilgili hastalıklar, varikosel (testislerdeki kanı boşaltan damarın varisleşmesi) ve genetik nedenler kısırlığa yolaçabilir.

Kısırlık tanısı konabilmesi için hasta kapsamlı bir fiziksel muayeneden geçirilir. Ardından semende sperm olup olmadığını anlayabilmek için semen incelemesi ve hormon testleri yapılır. Semende hiç sperm olmaması, kısırlık nedeniyle başvuran erkeklerin %15’inde görülen bir durumdur. Ayrıca bir de sperm üretimi olduğu halde sperm kanallarındaki tıkanıklık nedeniyle spermin dışarı atılamaması durumu görülebilmektedir.

Semen incelemesi sonucu semende hiç sperm bulunmayan ya da yetersiz miktarda sperm üreten hastaların daha ileri incelemelerinde genetik testler yapılabilir. Genetik testler sonucu kalıtsal bir bozukluğu bulunmayan hastalar için çeşitli tedavi yolları vardır. Son yıllarda yaşanan tıbbi gelişmeler sayesinde testislerinde yeterli üretim olmadığı için semen incelemesinde hiç sperm bulunmayan ya da çok az sperm olan hastalara TESE adı verilen ameliyat uygulanabilir.

TESE; testislerden cerrahi yöntemle parça alınarak sperm elde edilmesidir. Açık ameliyatla uygulanan bu yöntemle eskiden testislerden çıplak gözle daha fazla parça alınırken 1999 yılında geliştirilen ve mikroskopla uygulanan mikro-TESE sayesinde mikroskop altında daha az parça alınmaktadır. TESE ve mikro-TESE ameliyatları sonrası elde edilen spermler, tüp bebek yöntemiyle gebelikte başarılı olmaktadır.

Mikro-TESE ameliyatlarının başarısız olması durumunda 6 ay sonra tekrarlanabilmektedir. Mikro-TESE ameliyatı; hastalardan alınan doku oranını azaltır, ameliyat sırasındaki kanamalarda müdahaleye olanak tanır, hematoma neden olmaz ve elde edilen sperm sayısı daha fazladır. Ayrıca testislerin daha çabuk iyileşip sperm üretimine devam etmesine olanak tanır.

Erkeklerde infertilite harici erektil disfonksiyon yani iktidarsızlık da görülebilmekte, bu sorunun tedavisinde penil protez (penis içi protez) kullanılmaktadır.