0533 523 62 04
tokeraziz@gmail.com aziztoker.com
Soğanlı Caddesi No:77 Güngören / İSTANBUL

Erkeklerin Kâbusu Erektil Disfonksiyon (İktidarsızlık)

Penisle ilgili sorunlardan biri olan iktidarsızlık erkekler için kâbus niteliğindedir. Erkeklerin pek çoğunun hiçkimseyle paylaşmadığı bu sorun çok yaygın görülmekle birlikte ne yazık ki kayıtlara geçen vaka sayısı gerçek rakamları yansıtmamaktadır. Toplum içinde yapılan anket ve testler sonucu kısmi olarak ulaşılabilen sonuçlara göre iktidarsızlık yaşayan erkeklerin sayısında artış görülmektedir.

Tıpta yaşanan gelişmeler, erkeklerin iktidarsızlık sorununa çözüm olacak başarılı uygulamaların artmasını sağlamıştır. Her yaştaki erkeğe ve farklı iktidarsızlık problemlerine uygun çözümlerle yaşanan erektil disfonksiyon sorunu tamamen ortadan kaldırılabilmekte, böylece erkeklerin sağlıklı cinsel hayatlarını gayet mutlu bir şekilde sürdürmesine imkân tanınmaktadır.

İktidarsızlık tedavisinde kullanılan yöntemler; ağız yoluyla ilaç tedavisi, penis içine enjekte edilen ilaçlarla tedavi, EDWST yani yoğunluğu düşük şok dalgası tedavisi ve penis içine protez yerleştirme ameliyatlarıdır.

İktidarsızlık tedavisinde öncelikli olarak tercih edilen ilaç tedavisi, bitkisel ya da farmakolojik ilaçların kullanımıyla sorunu gidermeye yöneliktir. Bitkisel ilaçların iktidarsızlığı ortadan kaldırma düzeyleri ve yan etkileri kesin olarak bilinmediğinden ruhsatsız ve doktor tavsiyesi dışında kullanılmaları sakıncalı olabilir. Farmakolojik ilaçlarla ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli husus kullanılan diğer ilaçlarla etkileşimdir. Doktor kontrolünde olduğu taktirde iktidarsızlık ilaçları güvenle kullanılabilmektedir.

Penis içine ilaç enjekte edilmesi uygulaması, oldukça güvenli ve hemen sonuç veren yöntemlerden biridir. Özellikle ağızdan ilaç alamayan hastaların tercih ettiği bu uygulamayla enjeksiyonun hemen ardından peniste sertleşme sağlanabilmektedir.

Diğer bir tedavi yöntemi, penise uygulanan şok dalgası tedavisidir. Bu tedavi öncesi iktidarsızlık sorununun nedeni mutlaka belirlenmelidir. Damarsal sertleşme sorunlarında başarılı olabilen EDWST tedavisinde amaç, penisteki kan akışını artırarak kalıcı sertleşmenin sağlanabilmesidir. İşlem sırasında anesteziye gerek yoktur. Hastane ya da doktor muayenehanesinde kolaylıkla uygulanabilen yöntemle hasta hiçbir ağrı ya da acı hissetmez, uygulama sonrası normal yaşamına döner. EDWST’nin herhangi bir yan etkisi yoktur. 15 dakikalık seanslarla haftada 2 kez uygulanan EDWST, 3-6 ay kadar sürer.

İktidarsızlık probleminde başvurulan son çözüm penil protez yöntemidir. Oldukça başarılı sonuçlara ulaşılan penis içi protez ameliyatları öncesi diğer tüm tedavi yöntemlerinin denenmesi tavsiye edilmektedir.

Erkeklerde görülen diğer ürolojik sorunlar ve interfilite tedavisiyle ilgili internet sitemize bakmayı ihmal etmeyiniz.