0533 523 62 04
tokeraziz@gmail.com aziztoker.com
Soğanlı Caddesi No:77 Güngören / İSTANBUL

Varikosel Nedir?

Yumurtalık  toplar damarlarının genişlemesi varikosel olarak tanımlanır. Diğer bir deyişle varikosel yumurtalıkta gelişen varistir. Varikosel genç erkeklerde en sık görülen tıbbi sorunlardan biridir. Erişkin erkeklerde sıklığı %25 dolayındadır. Çocuk sahibi olamayan erkeklerde bu oran %40 ‘lara çıkmaktadır.  Varikosel erkek  kısırlığının en sık nedenlerinden biridir.

Nasıl Belirti Verir?

Hastaların büyük bir kısmında belirti vermez. En sık tanı çocuk sahibi olamama nedeni ile doktora başvuranlarda  yapılan muayene sırasında konur. Hastaların bir kısmı ise yumurtalık ağrısı ve şişkinliği ile başvurur. Varikosel sıklıkla sol yumurtalıkta görülmekle birlikte %15 oranında iki taraflı bulunmaktadır.

Nasıl Tanı Konur?

Varikosel tanısı için çoğunlukla muayene yeterlidir. Muayenede şüpheli durumlarda yumurtalıklara yönelik renkli ultrasonografi de tanıya yardımcı olur.

 

 

 

 

 

Kimler Tedavi Edilmelidir?

Varikosel  tanısı alan hastaların  hepsinin  tedavi olmasına gerek yoktur. Tedavi özellikle çocuk sahibi olamayan veya sperm  değerlerinde  düşüklük olan hastalara önerilir. Bu hasta grubunda tedavi sonrası sperm değerlerinde anlamlı yükselme beklenir.

Bir grup hastada ise varikosel şiddetli yumurtalık ağrısına sebep olur ve bu gruptaki hastalar da tedavi ile rahatlar.

Nasıl Tedavi Edilir?

Varikosel  tedavisinde birinci seçenek cerrahidir. Kalıcı, etkin bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Cerrahide amaç genişlemiş toplar damarların bağlanmasıdır. Bu amaçla kasık bölgesinden yapılan 3 cm’lik bir kesi ile yumurtaların damar paketine ulaşılır ve mikroskop altında genişlemiş toplar damarlar diğer dokulardan ayrılarak bağlanır. Operasyon sonrası istenmeyen sonuçların (hastalığın tekrar etmesi, yumurtalarda su toplanması, yumurtanın küçülmesi gibi ) gelişme riskini azaltmak için operasyonun mikroskop ile yapılması önerilir.